15.6 C
vineri, 17 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisDupă Oeiras şi Tenerife vine Rovereto! Vlad Cornea este campion şi în Italia

După Oeiras şi Tenerife vine Rovereto! Vlad Cornea este campion şi în Italia

Perechea româno-croată Victor Vlad Cornea/Franko Skugor a cucerit titlul în proba de dublu a turneului de tenis challenger de la Rovereto (Italia), dotat cu premii totale de 73.000 de euro, sâmbătă, după ce i-au învins în finală cu 6-7 (3/7), 6-2, 10-4 pe ucrainenii Vladislav Manafov/Oleg Prihodko. Favoriţii numărul doi au obţinut victoria după o oră şi 29 de minute de joc.

În primul set, Cornea şi partenerul său au condus cu 3-0, 4-1 şi 5-2, dar au fost egalaţi (5-5), după ce au ratat două mingi de set, pierzând actul în tiebreak. Ei au dominat apoi setul secund şi super tiebreak-ul.

Cornea şi Skugor şi-au asigurat un cec de 4.250 de euro şi 75 de puncte ATP la dublu, românul făcând un nou pas spre top 100.

Acesta este al treilea titlu challenger obţinut de Cornea în 2023, după Oeiras 1 şi Tenerife.

Citeşte şi: Gabi Ruse mai are un hop până pe tabloul principal de la Monterrey