16.8 C
joi, 2 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisBianca Andreescu, eliminată în primul tur la Dubai (WTA)

Bianca Andreescu, eliminată în primul tur la Dubai (WTA)

Jucătoarea canadiană cu origini românești Bianca Andreescu a fost învinsă de kazaha Elena Rîbakina cu 6-3, 6-4, luni, în prima rundă a turneului WTA 1.000 de la Dubai. Competiția din Emiratele Arabe Unite este dotată cu premii totale de 2.788.468 de dolari.

Campioana de la Wimbledon s-a impus după o oră şi 32 de minute. Aceasta a învins-o pe Bianca Andreescu (36 WTA) şi anul trecut, pe iarba de la „All England Club“, în turul secund al drumului său către trofeu (6-4, 7-6).

Favorită numărul 9 a turneului, Elena Rybakina o va întâlni în turul următor pe Marie Bouzkova din Cehia (26 WTA).

Dubai Duty Free Tennis Championships se dispută în perioada 19-25 februarie, pe hard, face parte din categoria „WTA 1000“.