18.4 C
joi, 23 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisAndreescu şi Răducanu, victorii convingătoare la debutul la Australian Open

Andreescu şi Răducanu, victorii convingătoare la debutul la Australian Open

Bianca Andreescu și Emma Răducanu s-au calificat în turul al doilea de la Australian Open 2023, în urma victoriilor obținute în prima zi a competiției de la Melbourne.

Aflată pe locul 43 în clasamentul mondial, Andreescu a avut nevoie de o oră și 41 de minute pentru a trece de cehoaica Marie Bouzkova (favorită 25), scor 6-2, 6-4. Bianca va da în runda următoare peste Cristina Bucsa (100 WTA), după ce sportiva născută la Chișinău (reprezintă Spania) a învins-o pe Eva Lys (126 WTA), scor 2-6, 6-0, 6-2.

De partea cealaltă, ajunsă pe locul 75 în urma rezultatelor neconvingătoare din 2022, Răducanu a învins-o fără emoții pe Tamara Korpatsch (74 WTA), scor 6-3, 6-2. Meciul a durat o oră și 25 de minute. Emma va avea o misiune foarte dificilă în turul al doilea, pentru că o va întâlni pe Coco Gauff (favorită 7). Marea speranță a tenisului american a trecut de lidera mondială de la dublu, Katerina Siniakova (46 WTA), scor 6-1, 6-4.

Prin calificarea în turul al doilea, Andreescu și Răducanu și-au egalat cele mai bune performanțe de la Australian Open. Ambele au în palmares câte un titlu de Grand Slam: canadianca s-a impus la US Open în 2019, iar britanica în 2021.

Citeşte şi: Jaqueline Cristian i-a luat doar un game Pegulei şi spune adio turneului de la Antipozi