16.7 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisRam şi Salisbury, cei mai buni în proba de dublu de la Turneul Campionilor

Ram şi Salisbury, cei mai buni în proba de dublu de la Turneul Campionilor

Americanul Rajeev Ram şi britanicul Joe Salisbury au câştigat trofeul în proba de dublu a Turneului Campionilor la tenis, învingând în două seturi, 7-6 (7/4), 6-4, cuplul croat compus din Nikola Mektic şi Mate Pavic, în finala disputată duminică la Torino.

Ram şi Salisbury, favoriţii numărul doi, au obţinut 1.500 de puncte ATP la dublu şi un cec în valoare de 930.300 de dolari. Salisbury este primul britanic care cucereşte titlul la dublu în Turneul Campionilor, în timp ce Ram este al 18-lea învingător în competiţia de final de sezon a circuitului ATP.

Cei doi încheie astfel în cel mai frumos mod un sezon pe parcursul căruia au câştigat împreună un titlu de Mare Şlem, la US Open, precum şi două turnee Masters 1.000, la Monte Carlo şi Cincinnati.

Citeşte şi: Novak Djokovic rămâne cel mai tare! Sârbul a triumfat la Turneul Campionilor