11.7 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisRomânia a umilit Ungaria! Ana Bogdan a adus punctul decisiv cu Udvardy

România a umilit Ungaria! Ana Bogdan a adus punctul decisiv cu Udvardy

Ana Bogdan și Jaqueline Cristian și-au câștigat meciurile din Billie Jean King Cup cu Ungaria și au calificat România mai departe în competiția pe echipe. Româncele vor evolua anul viitor pentru calificarea la turneul final.

În „Oradea Arena”, Ana s-a dezlănțuit efectiv în primul set, unul adjudecat cu 6-0 după doar 26 de minute. Panna a mai echilibrat disputa în al doilea set, iar după 43 de minute a reușit să câștige primul game. Nu a fost însă loc de vreo revenire surprinzătoare, pentru că Ana s-a remontat și a trecut la conducerea partidei după câteva minute. Ana Bogdan a câștigat patru gameuri la rând, iar victoria (6-0, 6-2) nu poate fi pusă în niciun fel la îndoială.

Jucătoarele noastre vor evolua în calificările din 2023 pentru turneul final, în timp ce unguroaicele vor evolua în regiunile lor din Grupa I. Aceasta a fost a noua victorie a României în fața Ungariei în competiția pe echipe, din 10 meciuri directe.