5.3 C
Știri de ultima orăSportTenisGabi Ruse, fără chef de tenis pe final de an! Eşec fără drept de apel la Shrewsbury

Elena Gabriela Ruse a fost învinsă fără drept de apel de britanica Jodie Anna Burrage, cu 6-1, 6-3, miercuri, în prima rundă a turneului ITF de la Shrewsbury (Marea Britanie). Ruse (24 ani, 98 WTA), a cincea favorită, s-a înclinat după 66 de minute în faţa unei adversare mai slab cotate (23 ani, 128 WTA).

Românca a avut procentaje foarte scăzute la serviciu, iar în primul set a reuşit să adune doar 14 puncte. Ruse are doar o victorie în ultimele şapte partide disputate la simplu.

Gabriela Ruse şi Monica Niculescu sunt principalele favorite ale probei de dublu la Shrewsbury şi vor juca, miercuri, în primul tur, contra cuplului Nighina Abduraimova (Uzbekistan)/Paula Kania-Chodun (Polonia).

Pentru românce turneul din Marea Britanie este ultimul test înaintea meciului cu Ungaria (11-12 noiembrie, la Oradea), în play-off-ul competiţiei Billie Jean King Cup.

Citeşte şi: Cornea, Ionel şi Jianu merg la braţ în sferturile de la Yokohama