16.4 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisMonica Niculescu e în sferturile probei de dublu de la Transylvania Open

Monica Niculescu e în sferturile probei de dublu de la Transylvania Open

Perechea româno-britanică Monica Niculescu/Harriet Dart s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis Transylvania Open (WTA 250). Cele două sportive au trecut cu scorul de 6-4, 5-7, 10-5 de cuplul român Jaqueline Cristian/Gabriela Ruse după o oră şi 48 de minute.

În primul set, Cristian şi Ruse au condus cu 2-0, dar apoi au urmat patru ghemuri la rând câştigate de Niculescu şi Dart, care şi-au conservat avantajul până la final (6-4). În actul secund, Niculescu şi Dart au avut 2-0, 3-1 şi 4-2, dar româncele au câştigat trei ghemuri consecutive (5-4), iar apoi au încheiat setul cu un nou break (7-5).

În tiebreak s-a câştigat în serii: Niculescu şi Dart au avut 3-1, apoi Cristian şi Ruse au făcut 5-3, dar perechea româno-britanică a câştigat şapte puncte consecutive şi meciul. Niculescu şi Dart şi-au asigurat un cec de 2.350 de dolari şi 60 de puncte WTA la dublu, urmând să joace în sferturi contra câştigătoarelor din meciul Natela Dzalamidze (Georgia)/Alexandra Panova (Rusia/N.3) – Viktorija Golubic (Elveţia)/Xinyun Han (China).

În alt meci din primul tur al probei de dublu, perechea româno-georgiană Irina Bara/Ekaterine Gorgodze a fost surclasată de rusoaicele Kamila Rahimova/Iana Sizikova cu 6-1, 6-1, în doar 51 de minute.

Citeşte şi: Ana Bogdan, învinsă de Niemeier în primul tur de la Transylvania Open