14.5 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisBianca Andreescu, în formă la US Open! Ultima „victimă“ este Haddad Maia

Bianca Andreescu, în formă la US Open! Ultima „victimă“ este Haddad Maia

Câștigătoare a competiției în 2019, Bianca Andreescu demonstrează și în acest an că se simte bine la US Open. Sportiva care reprezintă Canada s-a calificat în turul al treilea, după ce a învins-o în două seturi pe Beatriz Haddad Maia, scor 6-2, 6-4.

Campioană în această vară la Nottingham și la Birmingham (a mai ajuns în semifinale la Eastbourne și în finala de la Toronto), Beatriz a câștigat cu 6-0, 6-0 în primul tur de la Flushing Meadows, dar nu a reușit să îi pună probleme Biancăi.

În turul următor de la US Open, Bianca Andreescu va întâlni o altă sportivă cu rezultate excelente în acest an: Caroline Garcia (17 WTA). Franțuzoaica a câștigat trei turnee în 2022: Bad Homburg (după ce a învins-o în finală chiar pe sportiva cu origini românești), Varșovia și Cincinnati.

Citeşte şi: La dublu nu merge nimic! Begu, Olaru şi Bara au părăsit US Open-ul