6.7 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisEmma Răducanu, mult sub aşteptări! Britanica, eliminată deja de la US Open

Emma Răducanu, mult sub aşteptări! Britanica, eliminată deja de la US Open

Emma Răducanu (19 ani, 11 WTA) a fost eliminată în mod surprinzător în turul 1 la US Open 2022, fiind învinsă de Alize Cornet (32 de ani, 40 WTA), scor 3-6, 3-6. La capătul unui meci de o oră și 40 de minute, Emma Răducanu, campioana din 2021, a fost eliminată din turneul american și va pierde 69 de locuri în clasamentul WTA.

Emma a început meciul cu un break, dar Cornet a egalat rapid. Ulterior, jucătoarea din Franța a trecut în avantaj. A condus cu 4-2, iar Răducanu a ratat șansa de a egala. De la 4-3, Alize a jucat mai bine și a închis setul cu 6-3.

În setul secund, Răducanu a condus cu 3-1, dar Cornet a avut o revenire incredibilă. A câștigat 5 game-uri la rând, a luat setul cu 6-3 și s-a calificat în turul 2.

Emma Răducanu va pierde cele 2000 de puncte primite pentru victoria de anul trecut. Emma a început turneul de pe locul 11, dar acum, în clasamentul live, se află pe 80 WTA, cu 726 de puncte.

Citeşte şi: Sorana Cîrstea, după victoria cu Siegemund: „M-am încurcat singură în setul al doilea!“