17.6 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisSorana Cîrstea, mult mai bună decât Siegemund, merge în turul doi la US Open

Sorana Cîrstea, mult mai bună decât Siegemund, merge în turul doi la US Open

Victorie Sorana Cîrstea! Românca s-a calificat în turul secund de la US Open, după ce a trecut de Laura Siegemund, scor 6-4, 6-4.

Sorana Cîrstea a avut parte de un duel de care pe care, fiecare set fiind decis pe final. Primul set a început echilibrat. Cele două jucătoare au mers cap la cap până la 4-4, când Sorana a început să joace mai bine. La 5-4, jucătoarea noastră a forțat la retur și a câștigat game-ul care i-a adus primul set.

În setul secund, Siegemund a început mai bine. A făcut break și a condus cu 4-2, dar Sorana a revenit incredibil. A câștigat 4 game-uri la rând, două pe serviciul nemțoaicei, și și-a asigurat calificarea în turul secund.

Pentru această performanță, Cîrstea va primi 70 de puncte WTA și un cec în valoare de 121.000 de dolari.

În turul următor, Cîrstea se va duela cu învingătoarea partidei dintre Belinda Bencic și Andrea Petkovic.