19.8 C
Știri de ultima orăSportTenisGabi Ruse, prima româncă în turul al doilea de la US Open

Gabi Ruse, prima româncă în turul al doilea de la US Open

Gabriela Ruse (101 WTA) a reușit o calificare surpriză în turul secund la US Open 2022, după ce în urmă cu trei săptămâni a suferit o intervenție chirurgicală la mâna stângă. Românca a trecut de Daria Saville (Australia, 58 WTA), scor 3-6, 6-2, 6-4. Gabriela Ruse este prima jucătoare din România calificată în turul doi la US Open (29 august – 11 septembrie).

Gabi a cedat clar primul set, după ce Daria i-a luat de două ori serviciul, dar în următoarele două manșe a luptat exemplar și a răpus-o pe australiancă: 3-6, 6-2, 6-4 după două ore și 17 minute de joc.

Pentru un loc în turul al treilea la US Open, Gabriela Ruse se va duela cu favorita gazdelor Cori Gauff (SUA, 12 WTA), cea care a trecut de Leolia Jeanjean (Franța, 149 WTA) cu 6-2, 6-3. Ruse și Gauff s-au mai întâlnit o singură dată în circuit, americanca adjudecându-și victoria în primul tur la Wimbledon, în acest an, scor 2-6, 6-3, 7-5.

Ruse a suferit o intervenție chirurgicală la mână, dar sportiva în vârstă de 24 de ani s-a recuperat într-un timp record.

Citeşte şi: Simona Halep, eliminare rușinoasă încă din turul 1 de la US Open