15.6 C
miercuri, 15 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisBara şi Niculescu ţintesc trofeul de la Hamburg! Româncele sunt deja în semifinale

Perechea română Irina Bara/Monica Niculescu s-a calificat, miercuri, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de tenis de la Hamburg (WTA 250), dotat cu premii totale de 203.024 de euro, după ce a învins cuplul Misaki Doi (Japonia)/Rebecca Peterson (Suedia) cu 6-3, 3-6, 10-4. Principalele favorite au obţinut victoria după o oră şi 20 de minute.

Româncele au fost conduse cu 2-0, dar apoi au câştigat patru ghemuri la rând şi s-au impus cu 6-3 în primul set. În actul secund, Doi şi Peterson au condus cu 3-0, a fost egalate, 3-3, dar apoi au câştigat alte trei ghemuri şi setul (6-3). În super tiebreak, Bara şi Niculescu au rupt echilibrul la 3-3, câştigând clar cu 10-4.

Irina Bara şi Monica Niculescu şi-au asigurat un cec de 3.185 de euro şi 110 puncte WTA la dublu, iar în penultimul act vor înfrunta favoritele numărul trei, Miyu Kato (Japonia)/Aldila Sutjiadi (Indonezia).

Citeşte şi: Irina Begu, victorie spectaculoasă cu Dodin şi calificare în sferturi la Palermo