14.5 C
duminică, 5 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisGabi Ruse, foarte aproape de surpriza turneului! Gauff a avut de muncit pentru victorie

Gabriela Ruse (54 WTA) a fost eliminată în primul tur al Grand Slamului de la Wimbledon, după ce a fost învinsă în trei seturi de Coco Gauff (12 WTA, favorită 11), scor 2-6, 6-3, 7-5.

Finalistă la Roland Garros, Gauff a avut mari emoții împotriva sportivei noastre. Gabriela a condus cu 5-4 în setul decisiv, dar americanca a obținut până la urmă victoria după două ore și jumătate de joc.

Gabriela Ruse a reuşit să salveze 21 din cele 25 de mingi de break ale adversarei, însă a făcut de două ori mai multe erori neforţate (56 faţă de 26).

Pentru prezența pe tabloul principal, Gabriela Ruse va primi un cec în valoare de 50.000 de lire sterline (61.000 de dolari).

În turul următor de la Wimbledon, Coco Gauff o va întâlni pe Mihaela Buzărnescu (127 WTA).

Citeşte şi: Bianca Andreescu, start lansat la Wimbledon! Doar 55 de minute a stat pe teren cu Bektas