5.3 C
Știri de ultima orăSportTenisSorana Cîrstea s-a retras în meciul cu Kalinina, de la Eastbourne

Sorana Cîrstea s-a retras în meciul cu Kalinina, de la Eastbourne

Sorana Cîrstea s-a oprit în primul tur al turneului de categorie „WTA 500” de la Eastbourne, sportiva noastră fiind nevoită să abandoneze după ce a câștigat un singur game din primele nouă disputate împotriva Anhelinei Kalinina (36 WTA).

Aflată pe locul 32 în ierarhia mondială, Sorana a pierdut primul set după doar 26 de minute de joc, scor 6-0. Cîrstea a cerut un timeout medical, a câștigat primul game al setului secund, dar a hotărât să abandoneze după ce le-a cedat pe următoarele două.

Pentru prezența în primul tur de la Eastbourne, Sorana Cîrstea va primi 4.610 de dolari şi un punct WTA. România a rămas fără reprezentante pe tabloul principal de la Eastbourne, Gabriela Ruse fiind eliminată duminică, tot în runda inaugurală.

Citeşte şi: Gabriela Ruse a părăsit prematur turneul de la Eastbourne