10.9 C
Știri de ultima orăSportTenisSimona Halep a pierdut încă din primul tur la dublu, la Birmingham

Simona Halep a pierdut încă din primul tur la dublu, la Birmingham

Simona Halep a părăsit rapid proba de dublu de la Birmingham, acolo unde a făcut pereche cu Donna Vekic. Românca și partenera sa au cedat în două seturi, după o oră și 21 de minute, în fața perechii Latisha Chan / Sam Stosur, scor 6-3, 7-6.

Perechea româno-croată nu le-a făcut față Latishei Chan și Samanthei Stosur. Partida a început echilibrat, câte un game de fiecare parte până la 3-3, apoi un break reușit de Chan și Stosur a făcut diferența (6-3). În setul 2 s-a ajuns la tie-break, deși Halep și Vekic au avut 3 mingi de set la 5-4. Chan și Stosur le-au salvat pe toate, apoi au dus actul în tie-break, unde Halep şi Vekic au ratat alte 3 mingi decisive. De la 6-3 s-a făcut 6-6, iar perechea Chan / Stosur a închis meciul.

Simona Halep și Donna Vekic au pierdut primul set cu scorul de 3-6, iar apoi s-au descurcat mult mai bine, însă n-au putut împinge meciul în decisiv. Chan și Stosur au câștigat setul al doilea cu 7-6.

Prezenţa în primul tur de la Birmingham este recompensată cu 1.800 de dolari şi un punct la dublu.

Simona Halep continuă la simplu, unde va evolua în turul doi cu britanica Harriet Dart.

Citeşte şi: Sorana Cîrstea, după victoria cu Rogers: „Am jucat consistent, am avut atitudinea potrivită“