14.5 C
marți, 30 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisAna Bogdan, în optimi la Istanbul după o victorie convingătoare cu Konjuh

Ana Bogdan, în optimi la Istanbul după o victorie convingătoare cu Konjuh

Ana Bogdan s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA 250 de la Istanbul, dotat cu premii totale de 239.477 de dolari, după ce a trecut, marţi, de croata Ana Konjuh, cu scorul de 6-4, 6-3. Bogdan (29 ani, 90 WTA) a obţinut victoria după o oră şi 24 de minute, în faţa unei jucătoare de 24 de ani, mai bine clasată în ierarhia mondială (63 WTA).

Românca a fost condusă în primul set cu 3-1, dar a câştigat trei ghemuri la rând şi s-a impus cu 6-4 în primul act. Konjuh a condus şi în setul secund cu 3-1, după care Ana Bogdan a luat cinci ghemuri consecutive. Konjuh a reuşit 5 aşi şi a comis 5 duble greşeli, în timp ce Bogdan a încheiat cu 4 duble greşeli.

Ana Bogdan şi-a asigurat un cec de 3.675 de dolari şi 49 de puncte WTA.

În optimi, românca o va înfrunta pe rusoaica Veronika Kudermetova, a treia favorită, victorioasă cu 6-2, 6-0 în faţa conaţionalei Marina Melnikova.

Citeşte şi: Sorana Cîrstea, victorie rapidă cu Rakhimova şi calificare în optimi la Istanbul