17.3 C
miercuri, 15 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisBegu şi Niculescu s-au „împotmolit“ în sferturile de la Indian Wells

Begu şi Niculescu s-au „împotmolit“ în sferturile de la Indian Wells

Perechea română Irina Begu/Monica Niculescu a fost învinsă de cuplul Gabriela Dabrowski (Canada)/Giuliana Olmos (Mexic), cu 6-2, 2-6, 10-7, marţi, în sferturile de finală ale probei de dublu în turneul de tenis WTA 1.000 de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 8.584.055 de dolari.

Begu şi Niculescu s-au înclinat după o oră şi 17 minute în faţa favoritelor numărul cinci.

După ce şi-au împărţit primele două seturi, fiecare pereche impunându-se cu acelaşi scor, 6-2, Begu şi Niculescu nu au reuşit să conducă niciodată în super tiebreak. Chiar dacă au egalat la 6 şi 7, Dabrowski şi Olmos au fost mereu cu un pas înainte şi au câştigat ultimele trei puncte ale meciului.

Cele două românce s-au ales cu un cec de 61.100 de dolari şi 215 puncte WTA la dublu.

Citeşte şi: Simona Halep, mult mai bună în acest meci! Victorie cu Sorana și calificare în sferturi