9.8 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisEmma Răducanu a rezistat doar două seturi pe teren la Guadalajara

Emma Răducanu a rezistat doar două seturi pe teren la Guadalajara

Emma Răducanu a abandonat în primul tur al turneului WTA de la Guadalajara (Mexic), dotat cu premii totale în valoare de 239.477 de dolari, la care a fost desemnată favorita numărul 1.

Răducanu (19 ani), campioana en titre de la US Open, s-a retras de pe teren în setul al treilea al meciului cu australianca Daria Saville Gavrilova, la scorul de 5-7, 7-6 (7/4), 4-3, după 3 ore şi 36 minute de joc, acuzând probleme la şold.

Acesta este cel mai lung meci disputat de la debutul sezonului în circuitul profesionist feminin, informează WTA Tour. Anterior, cel mai lung joc din 2022 a durat 3 ore şi 9 minute şi a fost cel câştigat de jucătoarea muntenegreană Danka Kovinic în faţa sud-coreencei Jan Su-Joen la Australian Open (6-3, 2-6, 6-4).

În turul următor, Saville o va avea ca adversară pe Caroline Dolehide din Statele Unite, venită din calificări.

Citeşte şi: Simona Halep: „Am fost super tare şapte ani, acum nu am să-mi reproşez nimic“