23.3 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisCîrstea şi Olaru s-au oprit în sferturi la Sankt Petersburg

Cîrstea şi Olaru s-au oprit în sferturi la Sankt Petersburg

Perechea română Sorana Cîrstea/Raluca Olaru a fost învinsă de cuplul rus Anastasia Potapova/Vera Zvonareva, cu 6-4, 6-4, joi, în sferturile de finală ale probei de dublu de la Sankt Petersburg.

Cîrstea şi Olaru s-au înclinat după o oră şi 20 de minute, în faţa unor jucătoare care în primul tur au câştigat în faţa perechii Irina Bara (România)/Ekaterine Gorgodze (Georgia) cu 6-2, 7-5.

În meciul de joi, Cîrstea şi Olaru au început cu dreptul şi au condus cu 2-0, dar au fost egalat, 2-2, iar un break la 4-4 a făcut diferenţa în primul set în favoarea rusoaicelor. Cîrstea şi Olaru au câştigat şi ghemul inaugural din actul secund, dar au urmat cinci ghemuri consecutive pentru Potapova şi Zvonareva, care au încheiat conturile cu 6-4, după o serie de trei ghemuri a româncelor.

Cîrstea şi Olaru s-au ales cu un cec de 6.500 de dolari şi 100 de puncte WTA la dublu.

Citeşte şi: Iar Kontaveit, iar înfrângere! Sorana Cîrstea, eşec în optimi la Sankt Petersburg