22.3 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisVictorie frumoasă la Sankt Petersburg! Jaqueline Cristian merge în optimi în Rusia

Jaqueline Cristian a făcut marți pasul spre optimile turneului WTA de la Sankt Petersburg! Inițial, Jaqueline ar fi trebuit să o întâlnească pe Anastasia Pavlyuchenkova (a patra favorită), dar rusoaica a declarat forfait înainte de meci, astfel că adversara s-a schimbat. Cristian a întânit-o, apoi, pe Bernarda Pera (lucky loser – 100 WTA), pe care a învins-o cu 7-6(3), 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 54 de minute.

Pentru un loc în sferturile turneului WTA 500, Jaqueline Cristian se va lupta cu Aliaksandra Sasnovich (71 WTA – a trecut de Magda Linette).

Pentru calificarea în optimi, Jaqueline Cristian va primi $9,500 și 55 de puncte în ierarhia WTA de simplu.

Citeşte şi: Sorana Cîrstea și Raluca Olaru, deja în sferturile de dublu din Rusia