5.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisFără pic de inspiraţie! Sorana Cîrstea i-a luat doar cinci game-uri Kalininei la Adelaide 2

Sorana Cîrstea (38 WTA – a noua favorită a întrecerii) a părăsit WTA Adelaide 2 în primul tur, sportiva noastră fiind învinsă de Anhelina Kalinina, ocupanta locului 51 în ierarhia mondială. Jucătoarea din Ucraina a avut câștig de cauză în două seturi, scor 6-3, 6-2, după un meci care a durat o oră și 26 de minute.

Cîrstea a început bine meciul şi a condus cu 2-0, dar apoi a comis foarte multe erori neprovocate, Kalinina luând patru ghemuri la rând şi câştigând primul set cu 6-3. În actul secund, Kalinina a avut 2-0, apoi Cîrstea a reuşit egalarea (2-2), după un scurt reviriment, dar a pierdut următoarele patru ghemuri, setul şi meciul.

Pentru prezența pe tabloul principal al WTA Adelaide 2, Sorana va primi un cec în valoare de 2.675 de dolari și un punct în clasamentul WTA de simplu.

Citeşte şi: Au dat cu „bâta-n baltă“! Trei românce, eliminate încă din startul calificărilor AO