20.6 C
Știri de ultima orăSportTenisAsta da surpriză! Irina Begu, victorie fantastică cu principala favorită de la Melbourne 2

Irina Begu a debutat cu o victorie uriașă la turneul WTA 250 de la Melbourne, unul dintre cele două concursuri din seria WTA 250 care se desfășoară în paralel la complexul Melbourne Park. Sportiva noastră a eliminat-o în minimum de seturi pe Jessica Pegula (SUA, 18 WTA), favorita principală a turneului WTA Melbourne 2, scor 7-6(6), 6-3.

În ciuda diferenței de 44 de locuri din clasament, Irina Begu a jucat mai bine în momentele cheie ale disputei cu Jessica Pegula. Begu a fost condusă cu 3-5 în primul set, dar a preluat inițiativa și a împins actul într-un tie-break dramatic! Irina a salvat două mingi de set și a întors de la 4-6, impunându-se cu 7-6(6). Actul secund nu a avut istoric: reprezentanta noastră s-a dezlănțuit și s-a desprins rapid la 4-1! Begu nu și-a mai cedat serviciul până la final, învingând-o pe Pegula cu scorul de 7-6(6), 6-3.

Urmează un adversar mai la îndemână

Românca a jucat un tenis solid în noaptea de luni spre marți și a trecut de Jessica Pegula după o oră și 45 de minute de joc. De menționat că Irina o învinsese pe americancă și în precedentul meci direct, 7-5, 6-1 în sferturile turneului Challenger de la Indian Wells 2021.

Begu și-a asigurat un premiu în valoare de 3.675 de dolari și 30 de puncte WTA după calificarea în optimile de finală.

În optimile de finală de la WTA Melbourne 2, Irina o va întâlni pe italianca Jasmine Paolini (53 WTA)! Cele două se vor duela pentru a treia oară în circuit, scorul meciurilor directe fiind 1-1! Ambele confruntări au avut loc în 2019: italianca a câștigat cu 6-4, 5-7, 7-6(1) în turul secund al turneului WTA de la Palermo, iar românca s-a impus cu 7-6(7), 6-2 la Challengerul de la Szekesfehervar.

În schimb, Irina Bara (138 WTA) a fost învinsă în ultimul tur al calificărilor de rusoaica Ana Kalinskaia (111 WTA), cu 7-5, 6-2, după o oră şi 26 de minute.

Bara s-a ales cu un cec de 1.950 de dolari şi 12 puncte WTA.