10.3 C
Știri de ultima orăSportTenisPrea greu cu Svitolina! Gabi Ruse, eliminată în optimi la Chicago

Prea greu cu Svitolina! Gabi Ruse, eliminată în optimi la Chicago

Gabriela Ruse, locul 98 în ierarhia WTA, a fost eliminată în optimile de finală ale turneului de la Chicago, de Elina Svitolina (locul 6 WTA), jucătoare din Ucraina. Scorul final a fost 3-6, 3-6.

Jucătoarea noastră a început în forță meciul și a avut parte de un game maraton încă din debut, încheiat cu break-ul elinei. Ruse a reușit să egaleze la 3, dar jucătoarea din Ucraina a făcut două break-uri pe finalul actului și a reușit să-l câșitige după 58 de minute. În al doilea act, Svitolina a reușit să se desprindă decisiv când scorul arăta 3-2 în favoarea sa. Românca nu a mai putut să revină, iar partida s-a terminat cu scorul de 3-6, 3-6, după o oră şi 47 de minute.

Gabriela Ruse a câștigat un premiu de 6.478 de dolari grație calificării în optimile de finală de la Chicago.

Gabi a urcat șase poziții grație performanței din SUA, până pe 92 WTA. Jucătoarea antrenată de Andrei Cociașu a început sezonul pe locul 159 mondial, obținând rezultate frumoase, printre care titlul de la Hamburg și finala de la Palermo.

Citeşte şi: Djokovic a spus pas turneului de la Indian Wells