22 C
Știri de ultima orăSportTenisBat tot la US Open! Tecău şi Krawietz, în sferturi după o victorie convingătoare

Perechea Horia Tecău/Kevin Krawietz s-a calificat în sferturile de finală ale probei masculine de dublu din cadrul turneului de tenis US Open. Cuplul româno-german a trecut de echipa formată din Santiago Gonzalez (Mexic) şi Andres Molteni (Argentina) cu scorul de 6-2, 7-6 (5).

Tecău şi Krawietz, favoriţii numărul şase, au avut nevoie de o oră şi 48 de minute pentru a obţine victoria.

Tecău şi partenerul său au dominat primul set, pe care şi l-au adjudecat cu 6-2, însă actul secund a fost echilibrat şi cele două perechi au mers cap la cap până în tiebreak, unde perechea româno-germană a înclinat balanţa.

Tecău şi Krawietz nu şi-au pierdut niciodată serviciul în acest meci, salvând toate cele cinci mingi de break ale adversarilor. Diferenţa la capitolul winners a fost netă în favoarea lui Tecău şi Krawietz, 45-20. Cei doi şi-au asigurat un cec de 93.000 de dolari şi 360 de puncte ATP la dublu. În sferturi, Tecău şi Krawietz îi vor înfrunta pe americanii Steve Johnson/Sam Querrey.

Citeşte şi: Cu paşi mici spre finală! Olaru şi Kichenok au ajuns în optimi la US Open