13.4 C
luni, 6 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisAna Bogdan şi cel mai lung meci din istoria US Open! Românca a pierdut dramatic

Ana Bogdan şi cel mai lung meci din istoria US Open! Românca a pierdut dramatic

Ana Bogdan a disputat un thriller incredibil în runda inaugurală de la US Open. Românca a pierdut, scor 7-6(9), 6-7(2), 6-7(9) cu Rebeka Masarova (Spania, 231 WTA), după trei ore și 45 de minute, fiind cel mai lung meci din Era Open în turneul feminin de la US Open! Precedentul record data din anul 2017, când Shelby Rogers (SUA) o învingea pe Daria Gavrilova (Australia) în trei ore și 33 de minute, scor 7-6(6), 4-6, 7-6(5).

Ana a pierdut aproape inexplicabil meciul cu Masarova, după ce a condus cu set și 4-1! Pentru ca dramatismul să fie și mai mare, Bogdan a ratat două mingi de meci, la 8-7 și 9-8 în tie-break-ul actului decisiv. Rebeka Masarova a obținut, astfel, prima victorie a carierei într-un turneu de Grand Slam.

Masarova, campioana de la Roland Garros 2016 juniori, a dat dovadă de multă stăpânire de sine și a fructificat a 6-a minge de meci pe care și-a creat-o, scor final 7-6(9), 6-7(2), 6-7(9). Nici spanioloaicei nu i-a venit să creadă că a putut câștiga un asemenea maraton și a izbucnit în lacrimi de bucurie la final.

Begu şi Ruse nu le-au pus niciun fel de problemă adversarelor

Cu excepţia Simonei Halep, toate celelalte jucătoare din România care au evoluat în prima zi a competiţiei americane au pierdut meciurile pe care le-au disputat. Irina Begu (31 ani, 63 WTA), care în weekend a pierdut finala turneului WTA de la Cleveland, a fost întrecută la New York de germanca Andrea Petkovic (33 ani, 68 WTA) cu 6-2, 7-6 (3), după o oră şi 45 de minute. Românca a cedat clar primul set, dar a avut 2-0 în actul secund, iar la 2-1 a avut nevoie de un timeout medical.

Petkovic are acum 4-3 în meciurile directe, după ce a mai câştigat o confruntare anul acesta, la Roma, în primul tur, cu 6-4, 5-7, 6-3.

Elena Gabriela Ruse (23 ani, 108 WTA), venită din calificări şi prezentă în premieră pe tabloul principal la US Open, a fost învinsă de cehoaica Marketa Vondrousova (22 ani, 38 WTA), cu 7-5, 6-0, după o oră şi 28 de minute. De remarcat că Ruse a condus cu 5-2 şi a ratat două mingi de set la 5-3. Românca a comis nu mai puţin de 10 duble greşeli, încheind cu 34 de erori neforţate (doar 15 pentru Vondrousova).

Begu şi Bogdan s-au ales cu 75.000 de dolari fiecare şi 10 puncte WTA, iar Ruse va fi recompensată cu 75.000 de dolari şi 50 de puncte WTA.

Citeşte şi: Simona Halep, „as“ în primul meci de la US Open! Giorgi nu a avut nicio șansă