14.5 C
vineri, 3 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisRaluca Olaru şi Nadia Kicenok vor trofeul de la Chicago! Calificare în sferturi

Raluca Olaru şi Nadia Kicenok vor trofeul de la Chicago! Calificare în sferturi

Perechea româno-ucraineană Raluca Olaru/Nadia Kicenok s-a calificat în sferturile probei de dublu din cadrul turneului de tenis de la Chicago (WTA), dotat cu premii totale de 235.238 de dolari. Cele două sportive au trecut cu scorul de 6-2, 6-4 de cuplul Viktorija Golubic (Elveţia)/Tamara Zidansek (Slovenia).

Olaru şi Kicenok, favoritele numărul trei, au obţinut victoria după o oră şi 20 de minute de joc efectiv. Meciul a început luni, dar a fost întrerupt după primul set.

Olaru şi partenera sa şi-au asigurat un cec de 2.300 de dolari şi 60 de puncte WTA la dublu. În sferturi, Olaru şi Kicenok vor juca împotriva cuplului Yu-Chieh Hsieh (Taiwan)/Peangtarn Plipuech (Thailanda).

Citeşte şi: Marius Copil, victorie de moral în drumul spre tabloul principal de la Flushing Meadows