19.8 C
Știri de ultima orăSportTenisRomânia, peste SUA la tenis! Buzărnescu, calificată în 16-imi la JO

România, peste SUA la tenis! Buzărnescu, calificată în 16-imi la JO

Mihaela Buzărnescu continuă lupta la Olimpiadă! Sportiva noastră a trecut de Alison Riske, în primul tur, cu scorul de 6-7 (0),7-5, 6-4 după un meci extrem de complicat, cu multe emoții, consumat în două ore și 56 de minute. A fost o victorie excelentă a jucătoarei noastre, care prinde din ce în ce mai multă încredere pentru jocurile următoare.

În primul set am avut parte de doar două break-uri, câte unul de fiecare parte, și implicit de tiebreak, unul pe care americanca l-a dominat clar și l-a câștigat cu 7-0.

Au urmat două seturi fantastice făcute de „Miky“, care a luptat până la ultima putere și a reușit să întoarcă incredibil soarta meciului. A fost 7-5, 6-4 pentru Mihaela, care a acces în 16-imile competiției.

În faza următoare, Buzărnescu o va avea ca adversară pe cehoaica Vondrousova.