16.7 C
marți, 7 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisMarius Copil, calificare spectaculoasă în semifinale la Nottingham

Marius Copil, calificare spectaculoasă în semifinale la Nottingham

Marius Copil a reușit o surpriză mare în sferturile de finală ale turneului Challenger de la Nottingham, eliminându-l pe Kevin Anderson, fost număr 5 mondial, cu scorul de 7-6(4), 7-6(9). Marius Copil (România, 228 ATP) a învins un adversar mai bine clasat cu 128 de locuri decât el și astfel reușește, în sfârșit, să impresioneze în acest sezon, pe o suprafață pe care se simte excelent.

Copil a avut nevoie de două ore și 3 minute pentru a se califica în semifinale la Nottingham, acolo unde se va duela cu Frances Tiafoe (SUA, 74 ATP).

Marius Copil a servit fantastic în fața lui Kevin Anderson, românul reușind nu mai puțin de 14 ași. Anderson a încheiat partida cu 11 ași. Marius a fost extrem de inspirat în momentele cheie și a salvat 7 mingi de break dintr-un total de 8 pe care și le-a creat adversarul său. Copil i-a luat serviciul lui Anderson tot o singură dată, din două ocazii, dar arădeanul a jucat impecabil în cele două tie-break-uri și s-a impus cu 7-6(4), 7-6(9).

Copil și-a asigurat un premiu de 6.370 de euro și 45 de puncte ATP după calificarea în semifinale.

El se va lupta cu Frances Tiafoe pentru calificarea în finală, dar și pentru un cec de 10.770 de euro.