24.3 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisIrina Bara se apropie de finala turneului de la Bol. Victorie în optimi cu Lukas

Irina Maria Bara s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului WTA 125 de la Bol (Croaţia), dotat cu premii totale de 92.742 de euro, după ce a trecut de croata Tena Lukas cu 6-3, 6-0. Bara (26 ani, 122 WTA) a obţinut o victorie facilă, în doar 68 de minute.

Irina Bara câştigase şi prima sa confruntare cu Lukas (26 ani, 278 WTA), cu 6-4, 6-1, în 2019, în primul tur la Zagreb.

În sferturi, românca o va înfrunta pe câştigătoarea dintre italianca Martina Trevisan, a patra favorită, şi Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia). Bara şi-a asigurat un cec de 3.226 de euro şi 29 de puncte WTA.

În alt meci din optimi, Alexandra Cadanţu (31 ani, 317 WTA), venită din calificări, a fost învinsă fără drept de apel de rusoaica Ana Blinkova, principala favorită, cu 6-2, 6-1, în 65 de minute. Alexandra a avut o evoluţie slabă la serviciu şi nu a reuşit niciun break, ratând ambele oportunităţi create.

Cadanţu şi Blinkova (22 ani, 77 WTA) aveau fiecare câte o victorie în meciurile directe anterioare: Alexandra a învins în 2016 la Ankara, cu 4-6, 6-4, 6-2, în optimi, iar Ana a câştigat în 2017, în primul tur la Grenoble, românca abandonând la scorul de 6-0, 3-0.

Cadanţu va primi un cec de 1.613 euro şi 16 puncte WTA.

La dublu, perechea alcătuită din Alexandra Dulgheru şi uzbeca Akgul Amanmuradova s-a calificat în sferturile de finală, după 6-2, 7-5 cu croatele Tena Lukas/Tereza Mrdeza, după o oră şi 25 de minute.

Dulgheru şi partenera sa şi-au asigurat un cec de 1.008 euro şi 29 de puncte WTA la dublu, iar în sferturi vor înfrunta cuplul Lara Arruabarrena (Spania)/Sara Errani (Italia).

Citeşte şi: Nadal – Djokovic, semifinală de top la Roland Garros