13.9 C
marți, 30 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisPe culmile gloriei! Sorana Cîrstea, campioană la Istanbul în dauna lui Mertens

Pe culmile gloriei! Sorana Cîrstea, campioană la Istanbul în dauna lui Mertens

Sorana Cîrstea (România, 67 WTA) a învins-o pe Elise Mertens (Belgia, 17 WTA), scor 6-1, 7-6(3), în finala turneului WTA 250 de la Istanbul (Turcia), cucerind, astfel, cel de-al doilea trofeu WTA al carierei și primul după 13 ani! Cîrstea (31 ani, 67 WTA) s-a impus după o oră şi 40 de minute.

Sorana Cîrstea a făcut un prim set de senzaţie, câştigând cu 6-1, în 20 de minute, cu trei ghemuri albe.

În actul secund, Mertens (25 ani, 17 WTA) a fost cea care a condus ostilităţile şi a avut 4-1 şi 5-2 pe tabelă, dar Cîrstea a reuşit o revenire formidabilă, câştigând patru ghemuri la rând (6-5). Sorana a servit pentru meci, dar emoţiile şi-au spus cuvântul şi a comis mai multe erori simple. Meciul a ajuns în tiebreak, unde tot sportiva noastră a fost mai inspirată şi s-a impus cu 7-3.

Cîrstea câştigase ambele dueluri anterioare cu Mertens (25 ani, 17 WTA), cu 6-3, 6-0, în 2016, în turul al treilea la Roland Garros, şi cu 7-5, 6-4 în 2018, în turul al doilea la Doha.

Sorana Cîrstea a cucerit titlul la Istanbul fără a pierde vreun set: 6-4, 7-6 (6) în primul tur, cu Katerina Kozlova (Ucraina), 7-6 (6), 6-4 în optimi cu rusoaica Anastasia Potapova, 6-4 cu franţuzoaica Fiona Ferro (abandon) în sferturi, 6-4, 6-4 cu ucraineanca Marta Kostiuk, în semifinale, 6-2, 7-6 (3) cu Elise Mertens în finală.

Românca s-a ales cu un cec de 29.200 de dolari şi 280 de puncte WTA pentru victoria sa finală.

Sorana Cîrstea, pe lângă cele două titluri, de la Taşkent (2008) şi Istanbul (2021), a mai jucat la simplu trei finale, la Budapest (2007), Toronto (2013) şi Taşkent (2019).