21.7 C
Știri de ultima orăSportTenisRomâncele fac furori la Istanbul. Ana Bogdan, in sferturi după victoria cu Krejcikova

Ana Bogdan este într-o formă fantastică. Românca s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Istanbul, dotat cu premii totale de 235.238 de dolari, după ce a învins-o, joi seara, pe cehoaica Barbora Krejcikova, cu 6-3, 6-3. Ana Bogdan (28 ani, 102 WTA) a obţinut victoria după o oră şi 21 de minute.

Românca s-a desprins în primul set la 3-1, adversara a făcut break (3-2), dar Ana Bogdan a jucat bine în continuare şi a dus scorul la 5-2, încheind cu 6-3. În actul secund, Bogdan a condus cu 2-0 şi 5-1 şi a închis conturile cu un nou 6-3.

Bogdan, care a fost net superioară la ambele servicii, o mai învinsese pe Krejcikova şi anul trecut, în primul tur al calificărilor la Dubai, cu 6-4, 6-4.

Ana Bogdan şi-a asigurat un cec de 5.800 dolari şi 60 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe rusoaica Veronika Kudermetova, a treia favorită. Românca a câştigat toate cele trei dueluri de până acum cu Kudermetova (23 ani, 29 WTA), în 2014, la Namangan (Uzbekistan), cu 6-3, 3-6, 6-2, în optimi, în 2017, în optimi la Hua Hin (Thailanda, 125.000 dolari), cu 6-3, 6-1, şi anul anul trecut, în Fed Cup, la Cluj-Napoca, scor 6-3, 6-7 (5), 6-1.

Astăzi, Sorana Cîrstea (31 ani, 67 WTA) o va întâlni pe franţuzoaica Fiona Ferro (24 ani, 57 WTA). Singurul lor duel a avut loc în 2017, în primul tur la Istanbul, românca învingând cu 6-3, 6-1.

Citeşte şi: Asta-i Simona pe care o știm! Halep a făcut instrucție cu Vondrousova