16.4 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisMonica Niculescu, în optimile probei de dublu de la Dubai

Monica Niculescu, în optimile probei de dublu de la Dubai

Perechea româno-rusă Monica Niculescu/Anastasia Potapova s-a calificat în optimile de finală ale probei de dublu la turneul de tenis WTA de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 1.835.490 dolari. Cele două sportive au învins cuplul Oksana Kalaşnikova (Georgia)/Lidia Morozova (Belarus), cu 6-7 (1), 6-0, 10-6.

Niculescu, finalistă săptămâna trecută la Doha alături de letona Jelena Ostapenko, şi tânăra sa parteneră au obţinut victoria după o oră şi 25 de minute.

Cele două au condus în primul set cu 4-1 şi 5-2, dar au permis adversarelor să revină şi să egaleze, 5-5, 6-6, Kalaşnikova şi Morozova dominând apoi tiebreak-ul (7-1).

Niculescu şi Potapova au controlat setul secund de la un capăt la altul (6-0) şi au avut iniţiativa în super tiebreak, 5-2, 7-3, au rezistat la o revenire, 7-6, legând apoi trei puncte consecutive (10-6).

Monica şi Anastasia şi-au asigurat un cec de 8.700 dolari şi 105 puncte WTA la dublu. În optimi, Niculescu şi Potapova vor juca împotriva favoritelor numărul opt, Alexa Guarachi (Chile)/Darija Jurak (Croaţia).

Citeşte şi: Marius Copil, în optimi la Sankt Petersburg. Victorie lejeră cu Vrbensky