27.3 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisBegu şi Bogdan, victorii în calificări la Dubai! Patru românce pe tabloul principal!

Irina Begu şi Ana Bogdan sunt ultimele două tenismene din România care şi-au asigurat prezenţa pe tabloul principal de la Dubai. Cele două sportive au avut un parcurs excelent în calificări, iar în ultimul tur au jucat la capacitate maximă, umilindu-şi, practic, adversarele

Astfel, în urma acestor rezultate, jucătoarele din România prezente la turneul de la Dubai sunt: Patricia Țig, Sorana Cîrstea, Ana Bogdan, Irina Begu.

Irina Begu s-a alăturat, duminică, jucătoarelor din România calificate pe tabloul principal al turneului WTA 1000 de la Dubai. Sportiva noastră a trecut fără game pierdut de Barbara Haas (151 WTA, cap de serie numărul 15 în calificări). La scorul de 6-0, 4-0 în favoarea Irinei, adversara a abandonat. Meciul a durat doar 51 de minute.

Pentru calificarea pe tabloul principal de la Dubai, Begu şi-a asigurat un premiu de 10.750 de dolari şi 30 de puncte WTA.

Ana Bogdan a muncit ceva cu Rakhimova

De partea cealaltă, şi Ana Bogdan a făcut pasul spre tabloul principal al turneului de la Dubai (categorie WTA 1000), sportiva noastră trecând și de ultimul tur al calificărilor. Cap de serie numărul 6 în calificările de la Dubai, Ana Bogdan a avut nevoie de set decisiv pentru a câștiga meciul cu Kamilla Rakhimova (153 WTA).

A fost 6-2, 5-7, 6-0 pentru Ana, la capătul unui meci care a durat două ore și 12 minute.

După retragerea Simonei Halep, principala favorită a competiției de la Dubai este Elina Svitolina. De asemenea, lista absențelor de seamă este completată de Ashleigh Barty (1 WTA) și Naomi Osaka (2 WTA).

Turneul de la Dubai se dispută pe hard, între 7-13 martie 2021, iar premiile totale sunt în valoare de $1.835.490.

Trei românce eliminate în calificări

Monica Niculescu (33 ani, 147 WTA) a fost învinsă de taiwaneza En-Shuo Liang (20 ani, 237 WTA) cu 6-4, 7-5, după o oră şi jumătate.

Jaqueline Cristian (22 ani, 160 WTA) a fost eliminată de Kamila Rahimova (Rusia), care s-a impus cu 7-5, 7-5, după o oră şi 41 de minute, deşi rusoaica a comis 8 duble greşeli. Rahimova (19 ani, 153 WTA) a învins-o pe româncă şi în 2019, la Istanbul.

Laura Paar (32 ani, 197 WTA) a cedat şi ea în faţa ucrainencei Katarina Zavaţka (21 ani, 124 WTA), cu 5-7, 3-6, după o oră şi 25 de minute.

Citeşte şi: Rugby / România, debut cu înfrângere în calificările pentru Cupa Mondială