3.9 C
Știri de ultima orăSportTenisMedvedev scrie istorie la Turneul Campionilor. Rusul, în premieră în marea finală

Danil Medvedev s-a calificat pentru prima dată în carieră în finala Turneului Campionilor, după ce l-a învins, sâmbătă, în penultimul act, cu scorul de 3-6, 7-6(4), 6-3, pe Rafael Nadal.

Medvedev a condus cu 3-0 şi 4-1 în setul al doilea, apoi Nadal a revenit şi a servit pentru victorie, la 5-4, însă tenismenul rus a obţinut break-ul şi a întors definitiv partida în favoarea lui, impunându-se după un meci de două ore şi 35 de minute.

Pentru titlu, rusul se va duela cu Dominic Thiem. Reamintim că în prima semifinală, austriacul l-a învins pe Djokovic, cu scorul de 7-5, (10)6-7, 7-6(5).

Thiem și Medvedev s-au mai întâlnit de patru ori în circuitul ATP, austriacul conducând cu 3-1. Anul acesta, Dominic s-a impus la US Open, scor 6-2, 7-6(7), 7-6(5), în semifinalele competiției.

Marea finală dintre Dominic Thiem și Daniil Medvedev va avea loc astăzi, de la ora 20:00. Meciul va putea fi urmărit în direct pe Eurosport.