22.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisIrina Begu, în sferturile probei de dublu de la Linz

Irina Begu, în sferturile probei de dublu de la Linz

Perechea compusă din jucătoarea română de tenis Irina Begu şi argentinianca Nadia Podoroska s-a calificat, luni, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Linz (Austria). Acestea au trecut, ieri, de cuplul Ana Danilina (Kazahstan)/Elixane Lechemia (Franţa), cu scorul de 6-4, 6-4.

Begu şi Podoroska s-au impus într-o oră şi 24 de minute şi şi-au asigurat un cec de 1.598 dolari şi 60 de puncte WTA la dublu.

Următoarele adversare vor fi învingătoarele din meciul care opune perechea cehă Lucie Hradecka/Katerina Siniakova şi Natela Dzalamidze (Rusia)/Eden Silva (Marea Britanie).

În alt meci din primul tur, perechea româno-germană Laura Paar/Julia Wachaczyk a fost învinsă de cuplul Arantxa Rus (Olanda)/Tamara Zidansek (Slovenia), cap de serie numărul patru, cu 6-4, 6-2.

Paar şi partenera sa vor primi un cec de 1.226 dolari şi un punct WTA la dublu.