12 C
Știri de ultima orăSportTenisMonica Niculescu, prima româncă eliminată de la Roland Garros

Monica Niculescu, prima româncă eliminată de la Roland Garros

Monica Niculescu este prima jucătoare din România care a părăsit Roland Garros-ul în acest an. „Moni” a cedat în trei seturi meciul disputat împotriva americancei Collins, scor 6-2, 2-6, 1-6, după ce a făcut un prim set de lăudat.

Startul de meci a fost unul fantastic. Monica a servit perfect şi a replicat pe măsură pe serviciul advers, distanţându-se în doar 15 minute la 4-0. Diferenţa a fost prea mare pentru a putea fi recuperată, iar Niculescu a trecut la conducere pe tabelă cu 6-2.

În actul secund, Niculescu şi-a ieşit din ritm, iar adversara a început să domine la toate capitolele. Treptat, Collins s-a distanţat la 2-1, 4-1 şi 5-2, iar, într-un final, a trimis meciul în decisiv cu un 6-2.

Monica, vizibil afectată de pierderea setului secund, nu a făcut faţă nici în decisiv, pe care l-a cedat cu 2-6 şi astfel a părăsit tabloul de simplu de la Roland Garros.

Niculescu va juca, în schimb, la dublu, făcând pereche cu japoneza M. Doi.

Citeşte şi: Zi plină la Roland Garros. Patru românce intră astăzi în „scenă”