18.3 C
vineri, 10 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisCe revenire! Ana Bogdan o „bate” pe Babos şi avansează în turul 2 la RG

Ce revenire! Ana Bogdan o „bate” pe Babos şi avansează în turul 2 la RG

Ana Bogdan este într-o formă excelentă la Roland Garros. Intrată direct pe tabloul principal, Ana a impresionat în meciul cu Timeea Babos. Sportiva noastră s-a calificat în turul secund al competiţiei din Hexangon după o victorie în două seturi, scor 6-4, 6-2, înregistrată într-o oră şi 27 de minute.

Meciul a fost unul extrem de echilibrat încă de la început. Fiecare punct a fost obţinut după un schimb lung de mingi, iar Ana a trebuit să tragă tare pentru a o învinge pe Babos. Cele două sportive au mers cap la cap până la 4-4, când Bogdan a forţat pe serva adversă şi a reuşit break-ul decisiv.

În setul secund, Ana a fost de neoprit. Aceasta a jucat perfect, în special pe serviciul advers şi s-a distanţat la 4-1. Nivelul de joc al româncei a rămas ridicat, iar Timeea nu a avut replică până la final. S-a încheiat 6-2, iar Ana Bogdan continuă aventura la Roland Garros.

În turul al doilea, Ana Bogdan se va duela cu învingătoarea duelului dintre Samsonova şi Kenin.

Citeşte şi: Elisabeta Lipă: „Sunt mândră de rezultatele obţinute de România la CE”