24.5 C
Știri de ultima orăSportTenisBegu, în formă maximă la Roma! Victorie la pas cu Elisabetta Cocciaretto

Begu, în formă maximă la Roma! Victorie la pas cu Elisabetta Cocciaretto

Româncele fac spectacol la Roma! După ce Simona Halep şi Monica Niculescu s-au calificat în optimile probei de dublu, Irina Begu a reuşit să acceadă în 16-imile turneului italian după o victorie în două seturi cu Elisabetta Cocciaretto, scor 6-2, 6-2. Partida a durat o oră şi 25 de minute.

Irina a reuşit primul break chiar în startul meciului, apoi s-a desprins la 4-1. Serviciul i-a mers perfect, iar setul l-a închis cu 6-2. Actul secund a fost mult mai echilibrat, italianca fiind ceva mai periculoasă şi pe serviciul advers. Dar, sportiva noastră a gestionat perfect fiecare game în parte şi a închis meciul cu un dublu 6-2.

În turul următor, Begu va avea o misiune mai dificilă. Românca se va duela cu Johanna Konta pentru un loc în optimile competiţiei.

Citeşte şi: Perechea Halep/Niculescu şi-a spulberat adversarele în primul joc de la Roma