21.7 C
Știri de ultima orăSportTenisUluitor! Tecău și Rojer au învins principalii favoriți la US Open

Uluitor! Tecău și Rojer au învins principalii favoriți la US Open

Horia Tecău a reușit să producă o surpriză foarte mare în această seară, la US Open. Alături de olandezul Rojer, Tecău a reușit să acceadă în sferturile competiției la dublu, după un succes mare în fața principalilor favoriți, Cabal și Farah, scor 4-6, 6-3, 6-4.

Dacă break-ul din startul meciului a fost suficient pentru ca Farah și Cabal să-și asigure primul set, actul secund a fost la îndemâna sportivilor noștri. Cei doi i-au ținut la distanță pe tabelă pe adversari și au trimis meciul în decisiv cu un 6-3.

În ultimul act, cele două perechi au mers cap la cap până la scorul de 4-4, când Tecău și Rojer au reușit un break spectaculos și au închis meciul cu 6-4.

Acesta a fost al 7-lea succes în meciurile directe pentru Tecău și Rojer. În sferturile turneului, cei doi se vor duela cu învingătorii duelului Bopanna/Shapovalov – Krawietz/Mies.