14.5 C
Știri de ultima orăSportTenisCu greu, dar au reușit! Tecău și Rojer vor juca în optimi la US Open

Cu greu, dar au reușit! Tecău și Rojer vor juca în optimi la US Open

Tecău și Rojer au reușit să obțină, joi seară, o primă victorie la turneul de Mare Slem US Open. Cei doi au trecut cu greu de perechea Arevalo/O Mara, în trei seturi, scor 7-6 (3), 2-6, 4-6 și astfel vor continua lupta la turneul american. Partida a durat două ore și 11 minute.

În primul set, cele două perechi au mers cap la cap până în tiebreak, unde mai inspirați au fost adversarii românului. A fost momentul în care Rojer și Tecău au pus piciorul pe accelerație, au fost mai agresivi în joc și au trimis meciul în decisiv, cu un 6-2 clar.

Ultimul set a fost echilibrat până la scorul de 3-3, când sportivii noștri au reușit să ia un break, care la final s-a arătat decisiv. S-a încheiat 6-4, iar Tecău și Rojer s-au calificat în optimile competiției.

În faza următoare, adversarii vor fi de top. Cuplul româno-olandez se va duela cu principalii favoriți, Cabal/Farah, care au trecut lejer de Melzer/Vasselin în primul tur.