12 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisLaura Paar, Gabriela Ruse, Irina Bara şi Alexandra Cadanţu, în turul doi la Praga

Jucătoarele Laura Ioana Paar, Gabriela Ruse, Irina Bara şi Alexandra Cadanţu s-au calificat, sâmbătă, în turul doi al turneului de categorie 125k de la Praga, informează news.ro.

Paar (198 WTA) a trecut în primul tur de germana Jule Niemeier (301 mondial), în două seturi, scor 6-3, 6-4. Laura Ioana Paar va juca în turul doi cu Kristina Kucova (Slovacia, 173 WTA).

Ruse (169 WTA, nr.16) a învins-o în prima rundă pe Irina Fetecău (303 WTA), cu 6-2, 6-4. Gabriela o va întâlni pe jucătoarea din Serbia Ivana Jorovic (228 WTA).

Irina Bara (161 WTA) s-a impus în faţa slovacei Zuzana Zlochova (317 WTA) cu 6-2, 6-2. Irina o va avea adversară pe sportiva australiană Seone Mendez (275 WTA).

Alexandra Cadanţu (292 WTA) a câştigat în runda inaugurală confruntarea cu americanca Jamie Loeb (267 WTA), scor 2-6, 6-1, 6-1. Alexandra Cadanţu o va întâlni pe Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia, 181 WTA).

Sâmbătă a jucat în primul tur şi Nicoleta Dascălu. Ea a fost învinsă de sportiva belgiană Lara Salden, scor 3-6, 7-5, 6-3.

Favorită principală la Praga este Monica Niculescu, locul 138 WTA. Ea va juca în primul tur cu sportiva din Ungaria Panna Udvardy (346 WTA).

În primul tur va juca şi Gabriela Talabă (227 WTA) cu rusoaica Victoria Kan (220 WTA).

De asemenea, Jaqueline Cristian (164 WTA) o va întâlni pe sportiva franceză Tessah Andrianjafitrimo (257 WTA).