22.9 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisAu făcut-o şi pe asta! Tecău şi Rojer s-au calificat în sferturi la Cincinnati

Au făcut-o şi pe asta! Tecău şi Rojer s-au calificat în sferturi la Cincinnati

Perechea formată din tenismanul român Horia Tecău şi cel olandez Jean-Julien Rojer s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu a turneului ATP Masters 1.000 de la Cincinnati. Cei doi au trecut, luni, de cuplul Raven Klaasen (Africa de Sud)/Oliver Marach (Austria) cu scorul de 6-3, 6-4.

Tecău şi Rojer au obţinut victoria într-o oră şi zece minute în faţa favoriţilor numărul şapte. Cuplul româno-olandez nu şi-a pierdut niciodată serviciul, salvând toate cele şase mingi de break ale adversarilor.

Klaasen şi Marach au avut 5 aşi şi 5 duble greşeli, în timp ce învingătorii au totalizat 4 aşi şi 2 duble greşeli.

Tecău şi Rojer şi-au asigurat un cec de 41.000 de dolari şi 180 de puncte ATP la dublu.

Următorii adversari vor fi învingătorii dintre americanii Steve Johnson/Austin Krajicek şi favoriţii numărul doi, Lukasz Kubot (Polonia)/Marcelo Melo (Brazilia).

Citeşte şi: Simona Halep şi Monica Niculescu ar putea face pereche la Roma