16.2 C
Știri de ultima orăSportTenisTurneul perfect. Irina Begu a câștigat challenger-ul de la Indian Wells

Turneul perfect. Irina Begu a câștigat challenger-ul de la Indian Wells

​Irina Camelia Begu (104 WTA) a avut parte de o săptămână de vis la Indian Wells. Jucătoarea noastră a reuşit să câștige turneul de categorie 125K. În finală, Irina a trecut de Misaki Doi (86 WTA), scor 6-3, 6-3.

Primul set a fost unul în care principala problemă au fost game-urile de la lansare. Au fost patru break-uri, cu mențiunea că Irina s-a impus contra serviciului de trei ori. Begu a avut câștig de cauză în cele din urmă, impunându-se cu 6-3, după 39 de minute.

Setul al doilea a fost peste primul atunci când a venit vorba despre break-uri: 5 în total. Irina s-a impus de trei ori contra serviciului, iar setul s-a încheiat în oglindă cu primul: 6-3.
Finala de la Indian Wells (125K) a durat o oră și 26 de minute.

Drumul Irinei până la câștigarea trofeului a fost unul fără set pierdut. Begu a trecut de Mona Barthel (Germania, 209 WTA), Taylor Townsend (SUA, 70 WTA), Kristie Ahn (SUA, 98 WTA), Jessica Pegula (SUA, 78 WTA), Lesia Tsurenko (152 WTA) și Misaki Doi (86 WTA).

Pentru titlul cucerit în California, Begu va primi 24.000 de dolari și 160 de puncte în clasamentul WTA.

În urma victorie de la Indian Wells (125K), Irina Begu a făcut un salt important (de 23 de locuri) în ierarhia mondială: de pe 104 până pe 81.

Citeşte şi: FCSB – „U“ Craiova 4-1 / Cristi Bărbuț: Am ieșit la joc și ne-au prins