10.6 C
Știri de ultima orăSportTenisSimona Halep - Elena Rybakina 3-6, 6-3, 7-6 (5). Românca a triumfat la Dubai

Simona Halep – Elena Rybakina 3-6, 6-3, 7-6 (5). Românca a triumfat la Dubai

Simona Halep este noua campioană de la Dubai. Românca a trecut în finală de kazaha Elena Rybakina cu scorul de 3-6, 6-3, 7-6 (5), după un meci încrâncenat, cu un final apoteotic.

Victorie senzațională a Simonei Halep. Aceasta o învinge pe Elena Rybakina cu 7-5 în tie-break și devine pentru a doua oară campioană la Dubai.

GdS v-a ținut la curent cu evoluția scorului și cu momentele importante din joc, pe care le regăsiți mai jos.

Tie-break: 6-5 pentru Simona, care are minge de meci.

Tie-break: 4-5. Rybakina rămâne la conducere.

Tie-break: 3-4. Rybakina a reușit primul mini-break.

Tie-break: Rybakina nu renunță și preia conducerea la 3-2.

Tie-break: 2-1 pentru Simona. Ambele și-au făcut serviciul până în acest moment.

6-6, rebreak Rybakina: Kazaha trimite setul decisiv la tie-break.

6-5, break Halep: Românca a luat o opțiune serioasă pentru câștigarea trofeului.

5-5, game Halep: Simona a fost peste tot pe teren. Aceasta a reușit să returneze din poziții extrem de dificile și să trimită setul în prelungiri.

4-5, game Rybakina: Schimburi incredibile de mingi, adjudecate cu șansă de kazahă.

4-4, game Halep: Serviciul o ajută pe Simo să rămână în meci.

3-4, game Rybakina: Kazaha preia din nou conducerea după ce și-a făcut fără prea mai probleme serviciul.

3-3, game Halep: Passing-urile în lung de linie cu forehand-ul au fost decisive în câștigarea game-ului.

2-3, rebeak Halep: Simona intră mai mult în teren, atacând decisiv și astfel a reintrat în joc.

1-3, break Rybakina: Simona riscă la serviciu și cedează game-ul în favoarea adversarei.

1-2, game Rybakina: Kazaha preia conducerea în decisiv după ce a insistat cu loviturile puternice în lung de linie.

1-1, game Halep: Româna, sigură în execuții, restabilște egalitatea în setul al treilea.

0-1, game Rybakina: Simona menține ritmul din setul anterior, dar Kazaha își face în cele din urmă serviciul.

A început setul decisiv.

6-3, game și set Halep: Simona trimite meciul în decisiv, după un set secund extrem de dificil.

5-3, rebreak Halep: Simona se distanțează din nou. Passing-urile în lung de linie și în cross au fost loviturile care au făcut diferența.

4-3, break Rybakina: Jucătoarea kazahă reintră în meci pe fondul greșelilor în lanț ale Simonei.

4-2, game Rybakina: Cu un plus de forță, Rybakina reușește să-și adjudece game-ul.

4-1, game Halep: Joc variat al româncei, care îi oferă câștig de cauză pe propriul serviciu. Simona a confirmat break-ul.

3-1, break Halep: Simona, cu un atac mult mai sigur, reușește să obțină primul ei break.

2-1, game Halep: Simona își împinge adversara în spatele terenului prin lovituri lungi, bine plasate.

1-1, game Rybakina: Joc dominat de jucătoarea kazahă.

1-0, game Halep: Simona afișează o siguranță mai mare în lovituri. Totuși, aceasta a câștigat cu greutate pe propriul serviciu.

A început setul al doilea.

3-6, set Rybakina: Game cu multe erori de ambele părți, însușit în cele din urmă de jucătoarea din Kazahstan.

3-5, game Halep: Simona câștigă convingător game-ul, fiind decisivă cu reverul în lung de linie.

Simona Halep este susținută din tribune de un număr mare de susținători.

2-5, game Rybakina: Halep nu găsește remediu pentru serviciul adversarei. Sportiva din Kazahstan s-a distanțat în primul set.

2-4, break Rybakina: Jucătoarea kazahă excelează la retur și revine pe serviciul Simonei de la 40-15.

2-3, game Rybakina: Este rândul Rybakinei să răspundă printr-un serviciu precis.

2-2, game Halep: Simona și-a plimbat adversara dintr-un colț în altul, ajutată și de primul serviciu.

1-2, game Rybakyna: Serviciul puternic, dar și passing-ul în lung de linie i-au adus al doilea game pe propriul serviciu sportivei din Kazahstan.

1-1, game Halep: Primul game pe serviciul româncei a fost unul intens. S-a intrat în prelungiri, unde Simona a avut câștig de cauză.

0-1, game Rybakina: Început de meci ezitant al Simonei.

A început finala. Rybakina are primul serviciu.

Finala de la Dubai va începe cu o întârziere de 15 minute, după ce partida de dublu dintre Hsieh/Strycova și Krejcikova/Zheng s-a prelungit.

GdS vă va ţine la curent cu evoluţia scorului şi cu momentele importante.

În semifinale, Halep a trecut fără probleme de Jennifer Brady, cu scorul de 6-2, 6-0. De partea cealaltă, Elena Rybakina a avut nevoie de două tie-break-uri pentru a o învinge pe croata Petra Martic, scor 7-6 (5), 7-6 (2).

Halep și Rybakina s-au mai duelat o singură dată: la Wuhan, în 2019. Atunci, Simona a abandonat în primul set, la scorul de 5-4 în favoarea Elenei. Halep a acuzat probleme la spate.

Este prima finală în care ajunge Simona după titlul de Grand Slam cucerit la Wimbledon, în vara anului trecut.

Câte puțin despre Rybakina

Rybakina (20 de ani) va juca la Dubai a patra sa finală din acest sezon, după cele de la Shenzhen (învinsă de Ekaterina Alexandrova, scor 6-2, 6-4), Hobart (victorie cu Shuai Zhang, scor 7-6, 6-3) și Sankt Petersburg (învinsă de Kiki Bertens, scor 6-1, 6-3). Ea mai are în palmares titlul de la București (2019).

Cu excepţia Grand Slam-ului de la Australian Open, la care a fost învinsă de Ashleigh Barty, scor 6-3, 6-2, în turul al treilea, Rybakina a ajuns în finală la toate turneele la care a participat în acest an, înregistrând 19 victorii şi trei înfrângeri.

Pentru calificarea în finală, Simona va primi 372.200 de dolari şi 305 puncte WTA. Câștigătoarea trofeului de la Dubai va primi 696.860 de dolari şi 470 de puncte WTA.