11.7 C
Știri de ultima orăSportTenisSimona Halep și-a aflat posibila adversară din turul al doilea de la Dubai

Simona Halep și-a aflat posibila adversară din turul al doilea de la Dubai

Simona Halep (2 WTA), cap de serie numărul 1, va juca direct în turul al doilea la turneul Premier de la Dubai. Ea o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Alison Riske (SUA, 18 WTA) și Ons Jabeur (Tunisia, 45 WTA), beneficiara unui wild card.

Halep conduce cu 3-0 în meciurile directe cu Alison Riske. Românca s-a impus în turul al doilea de la Roma (2015), scor 6-3, 6-0, în primul tur la Beijing (2017), scor 6-3, 3-6, 6-2, și în turul I la Roland Garros (2018), scor 2-6, 6-1, 6-1.

În singura confruntare directă cu Ons Jabeur, în primul tur al turneului de la Beijing, ediția 2018, Halep a abandonat după primul set, câștigat de tunisiancă cu 6-1.

În actualul sezon, Riske a ajuns până în sferturi la Brisbane și s-a oprit în optimi la Australian Open (învinsă de Ashleigh Barty, scor 6-3, 1-6, 6-4). De partea cealaltă, Ons Jabeur a pierdut în primul tur la Shenzhen, a fost eliminată în optimi la Hobart și a ajuns până în sferturi la Australian Open (4-6, 4-6 cu Sofia Kenin).

În calificările turneului de la Dubai mai evoluează două jucătoare din România, Ana Bogdan (90 WTA) și Sorana Cîrstea (69 WTA).