20.5 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisTecău şi Rojer au acces în sferturile turneului de la Montpellier

Tecău şi Rojer au acces în sferturile turneului de la Montpellier

Perechea formată din tenismanul român Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer s-a calificat, astăzi, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului ATP de la Montpellier. Competiţia din Franţa este dotată cu premii totale de 542.695 euro. Cei doi au trecut în optimi cu 6-4, 6-4 de canadienii Felix Auger-Aliassime / Denis Shapovalov.

Tecău şi Rojer, favoriţii numărul doi, au obţinut victoria după o oră şi 18 minute.

Tecău şi partenerul său şi-au asigurat un cec de 4.870 euro şi 45 de puncte ATP la dublu. Următorii adversari vor fi câştigătorii din meciul Dominic Inglot (Marea Britanie) / Aisam-Ul-Haq Qureshi (Pakistan) – Aleksandr Bublik (Kazahstan) / Damir Dzumhur (Bosnia).

Citeşte şi: Simona Halep a urcat pe locul al doilea în clasamentul WTA