15.9 C
Știri de ultima orăSportTenisSimona Halep nu are adversar la AO. Calificare în sferturi după 2-0 cu Mertens

Simona Halep nu are adversar la AO. Calificare în sferturi după 2-0 cu Mertens

Jucătoarea de tenis Simona Halep, numărul trei mondial, s-a calificat, luni, la Melbourne, în sferturile de finală ale turneului Australian Open. Românca a trecut în două seturi de belgianca Elise Mertens, cap de serie numărul 16, scor 6-4, 6-4.

Halep (28 ani), a patra favorită, s-a impus după o oră şi 37 de minute la capătul unui meci foarte disputat și de calitate.

Simona a reușit primul break al meciului și s-a distanțat în primul set la 3-1. A venit rândul belgiencei să aibă un cuvânt de spus și a luat trei game-uri consecutive, preluând conducerea, 4-3. Până la finalul actului, Simona a fost de neoprit și a închis setul la 4.

Halep a dominat începutul actului secund şi a condus cu 3-0, dar Mertens nu a renunţat la luptă şi a fost agresivă. Aceasta a atacat fără ezitare și a revenit la 3-2. Campioana de la Wimbledon a făcut 4-2, dar belgianca a restabilit egalitatea, 4-4. La fel ca și în primul set, Halep a făcut un break esenţial la acest scor, pentru ca apoi să încheie cu un ghem alb, 6-4.

Simona o conduce acum cu 3-1 pe Elise Mertens la meciurile directe. Halep a câştigat primele două întâlniri. În 2018, în optimi la Roland Garros, s-a impus cu 6-2, 6-1 şi în turul al doilea la Madrid, cu 6-0, 6-3. Belgianca s-a impus în 2019 în finala de la Doha cu 3-6, 6-4, 6-3.

Campioana noastră şi-a asigurat un cec de 525.000 de dolari australieni şi 430 de puncte WTA. În sferturile competiției, aceasta o va înfrunta pe estoniana Anett Kontaveit, cap de serie numărul 28.

și: Scrimă / Ana Maria Popescu, medaliată cu aur la Doha