10 C
Știri de ultima orăSportTenisMarius Copil, în sferturile de la Mouilleron le Captif

Marius Copil, în sferturile de la Mouilleron le Captif

Tenismanul Marius Copil s-a calificat, astăzi, în sferturile de finală ale turneului challenger din localitatea franceză Mouilleron le Captif, dotat cu premii totale de 92.040 de euro. Arădeanul l-a învins în optimi pe italianul Paolo Lorenzi, cu 2-6, 7-6 (6), 6-2.

Copil (28 ani, 90 ATP) a obţinut victoria la capătul a două ore şi 12 minute, informează Agerpres. El a salvat o minge de meci la 5-6 în tiebreak-ul setului secund, la 6-5 pentru italian. Copil fusese condus şi cu 5-2 în tiebreak, dar a reuşit să revină, dominând apoi setul decisiv.
Copil a reuşit 8 aşi şi a avut o singură dublă greşeală. Lorenzi (37 ani, 118 ATP) a contabilizat 6 aşi şi 6 duble greşeli.

Arădeanul şi-a asigurat un cec de 2.480 euro şi 18 puncte ATP.

Marius Copil, al şaselea favorit, va juca în sferturi cu învingătorul dintre italianul Jannik Sinner (18 ani, 127 ATP) şi cehul Lukas Rosol (34 ani, 152 ATP).

Citeşte şi: Laurenţiu Lică şi Neven Majstorovic au prefaţat jocul cu Baia Mare