8.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisSorana Cîrstea, încă o victimă a americancei Taylor Townsend

Sorana Cîrstea, încă o victimă a americancei Taylor Townsend

Sorana Cîrstea (106 WTA) nu a găsit nici ea soluția câștigătoare în fața tenismenei Taylor Townsend (116 WTA), cea care a eliminat-o în turul precedent pe Simona Halep. Americanca s-a impus cu 7-5, 6-2 și a obținut în premieră calificarea în optimile unui turneu de Grand Slam.

Sorana a început mai bine meciul și a condus cu 2-0 și 3-1 în primul set. Însă, odată cu urcările dese la fileu ale adversarei, jocul său a fost acaparat puțin câte puțin. La scorul de 5-5, Townsend a bifat două game-uri albe și și-a adjudecat primul set. În setul secund, jocul a curs într-o singură direcție, românca fiind depășită categoric.

Pentru prezența în turul trei la US Open, Sorana Cîrstea va fi recompensată cu un premiu de 163.000 de dolari şi cu 130 de puncte WTA.

În optimi, Taylor Townsend va juca împotriva învingătoarei dintre Caroline Wozniack și Bianca Andreescu.