10 C
Știri de ultima orăSportAna Bogdan s-a oprit în turul doi, Sorana merge mai departe

Ana Bogdan s-a oprit în turul doi, Sorana merge mai departe

Ana Bogdan (152 WTA) a fost învinsă, joi, în turul al doilea al turneului de la US Open, de croata Petra Martic (22 WTA), scor 6-2, 6-4. Românca se afla la a cincea partidă la New York, după ce a trecut și prin calificările competiției.

Meciul a durat o oră și 30 de minute. Aceasta a fost a patra victorie a croatei în fața Anei în tot atâtea confruntări directe.

Premiul pentru participarea în turul doi la simplu este de 100.000 de dolari şi 130 de puncte.

Sorana Cîrstea, victorie cu scântei

Sorana Cîrstea (106 WTA), a învins-o, joi, cu scorul de 3-6, 6-4, 6-2, pe spaniola Aliona Bolsova, (100 WTA), după un meci dificil, care a durat două ore şi 17 minute.

Cîrstea a avut 3-1 în primul set, apoi a pierdut cinci ghemuri la rând şi implicit şi setul, cu 6-3. La 3-5 şi 40-40 în primul set, Sorana a avut o dispută cu arbitrul de scaun, după ce vântul i-a zburat şapca în momentul în care servea. Aceasta a comis o dublă greşeală şi, chiar dacă a chemat supervizorul turneului, nu a avut de câştigat.

Acest incident nu a împiedicat-o pe Cîrstea să câştige următoarele două seturi. A fost a doua calificare din cariera sa în faza a treia de la US Open, după cea din 2009.

În următorul tur, Cîrstea va juca cu americanca Taylor Townsend, cea care a eliminat-o pe Simona Halep cu scorul de 2-6, 6-3, 7-6 (4).